آیین اخلاق پرستاری

23 آبان 1394
Author :  

آیین اخلاق پرستاری

پيشرفتهاي حوزه دانش و فناوري در مراقبت‌هاي بهداشتي، چالش‌هاي عمده‌اي را پيش روي پرستاران قرار داده است. تمامي پرستاران، صرف‌نظر از تخصص خود، در فعالیت‌های کاری خود با چالش‌هاي اخلاقي مواجه شده، براي تصميم‌گيري در نقش‌هاي سنتي و جديد خود نيازمند دانش فردي و مشاوره گروهي هستند. همگان بر اين توافق هستند كه برخورداری از حساسيت‌هاي اخلاقي يكي از ملزومات عملكرد پرستاران است. مسؤليت‌هاي اخلاقي پرستاران در عملكرد و مراقبت مستلزم اين است كه ايشان از باورهاي خود مطلع بوده، همچنين مباني و اصول تحليل اخلاقي و تصميم گيري به صورت منسجم؛ تدوين شده و در دسترس باشند. آيين‌ها (يا کدهای) اخلاقي راهنما‌هاي نظام‌مندي براي شكل دهي رفتار اخلاقي است. از سوي ديگر، چالش‌هايي كه هر پرستار با آن روبه‌رو است از فرهنگي به فرهنگ ديگر متفاوت خواهد بود.آيين اخلاق در پرستاري به‌طور مستقيم بر عملكرد پرستار در مراقبت از بيمار تمركز دارد . واقعيت اين است كه در انجام هريک از وظائف پرستاری، ممکن است مقولات بحث برانگيز اخلاقی ايجاد شود.

در جامعه ما با فرهنگ والاي ايراني اسلامي، پرستاري بيمار عبادت محسوب مي شود. آيات و احايث متعددي بر ارزش والاي مراقبت از بيماران  تاکيد دارند که تجلي آن در حرفه‌ي پرستاري است. نامگذاري روز ولادت حضرت زينب(س) به عنوان روز پرستار افتخاري بزرگ براي اين قشر ارزشمند است كه بر جايگاه والاي آنان صحّه مي‌گذارد. هرچند اصول کلي و ارزشهاي انساني حاکم بر حرفه پرستاري مورد تأييد اسلام است اما با توجه به ظرايف خاص اخلاقي و معنوي که در اخلاق اسلامي مشهود است، موارد ذيل  به عنوان مباني ارزشي اسلامي- ايراني در حرفه پرستاري، قابل استناد است:

بنا به آيات کريمه ...

برای دریافت متن کامل WORD به لینک زیر مراجعه فرمایید.

آدرس ما در تلگرام:  https://telegram.me/ProfessionalNurse

رمزفایل: www.professionalnurse.ir

راهنمای دانلود فایل

 

دریافت فایل WORD آیین اخلاق پرستاری

20872 Views
یاسر ریوندی

اطلاعات تماس

  •  آدرس: ایران، گناباد
  • تلفن تماس:(051)57229012
  • ایمیل آدرس: yasser.rivandy59@gmail.com

 

 

همکاران سایت

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…