کاربرد مش (Mesh)

29 فروردين 1394
Author :  

MeSH چيست؟
مخفف Medical Subject Headings
برای ايندکس کردن "مقالات نشريات" و فهرستگان "کتب" و "سمعی بصری" در سايت سامانه ملی اطلاعات زيست پزشکی و سلامت
استفاده جهت جستجوگر
بازبينی ساليانه
يکسان سازی و سازگاری نمايه های منابع زيست پزشکی که يکی از ويژگيهای منحصر به فرد HBIS است .

انواع واژه های موجود در MeSH

سرعنوان
نوع انتشار
سرفصل
رکوردهای تکميل کننده يا supplementary concept records
سر عنوان های MeSH
سرعنوان های مش مفاهيمی هستند که در منابع اطلاعاتی زيست پزشکی نمايش داده می شوند.
سرعنوان های مش و نوع انتشار به صورت سلسله مراتبی قرار گرفته و به آن ساختار درختی MeSH می گويند.

نحوه استفاده از واژه نامه مش MESH

واژه‌نامه مش می‌تواند به شما کمک کند ازPubMed به طور دقیق‌تری استفاده کنید، برای این کار کافی است، روش گام‌به‌گام زیر را دنبال کنید.

قدم اول: صفحه PubMed را باز کنید. قسمت کناری صفحه، زیر عنوان سرویس‌های PubMed دومین گزینه، پایگاه داده مش مشخص شده است. با انتخاب این آیتم، نوار جستجوی پایگاه داده مش برای شما فراهم می‌شود.

قدم دوم: برای استفاده از مسأله بالینی‌تان و همچنین تقسیم‌بندی «چهار میم» که برای مسأله‌تان انجام داده‌اید اولین واژه را وارد کنید. (در مورد مثال خودمان با واژه آترواسکلروز شروع کنید) اگر atherosclosis را در قسمت جستجوی صفحه MeSH وارد و روی قسمت GO کلیک کنید، لیستی از تمام واژه‌هایی که نرم‌افزار مش برای واژه مورد نظرتان معادل کرده، مشخص خواهد شد.
در مثال فوق PubMed حدود 20 واژه هم‌خانواده با آترواسکلروز را مشخص کرده است. تمام واژه‌های لیست مش را بخوانید و همان نوع آترواسکلروزی را که شما می‌خواهید درباره‌اش تحقیق کنید، انتخاب نمایید.
فرض کنید شما می‌خواهید درباره رویکرد‌های خاصی از آترواسکلروز تحقیق کنید، مثلاً رویکرد اپیدمیولوژیک این بیماری را مورد تحقیق قرار دهید. برای این‌ کار، روی واژه آرتریواسکلروزیس کلیک کنید. این کار باعث می‌شود تا مش برای شما صفحه‌ای باز کنید که در آن لیستی از واژه‌‌های مرتبط با آرتریواسکلروزیس قرار دارد.
واژه اپیدمیولوژی هم در زیر واژه‌های «آرتریواسکلروزیس» قرار دارد و با انتخاب آن، می‌توانید جستجویی انجام دهید که روی اپیدمیولوژی آرتریواسکلروزیس متمرکز باشد.
در صورتی‌ که مطمئن نیستید چه واژه‌ یا زیرواژه‌ای از MeSH متناسب با موضوع مورد تحقیق شما است یا این‌که شما مایل هستید تمام مقالاتی را که با واژه‌های «چهار میم» شما مرتبط هستند به دست آورید، کافی است به صفحه قبل برگردید.
در کنار تمام واژه‌هایی که به عنوان نتیجه جستجو برای کلیدواژه‌های «چهار میم» لیست شده‌اند یک مربع کوچک قرار دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. با این‌که PubMed برای جستجو، تمام واژه‌ها و زیرواژه‌های مش که برای آن کلمه مورد نظرتان قرار دارد در جستجو منظور می‌کند.
ممکن است هنگام جستجو در واژه‌نامه MeSH متوجه شوید که نرم‌افزار، لغت‌هایی را که از نظر املایی با لغت اصلی شما تشابه دارند نیز لیست کرده است. مثلاً برای آترواسکلروز، اوتواسکلروز یا نفرواسکلروز را نیز مشخص کرده است.
این روشی است که PubMed در نظر گرفته است تا احتمال اشتباهات را به حداقل برساند. این کار به این منظور انجام می‌شود که اگر شما کلمه مورد نظرتان را اشتباه تایپ کرده‌اید یا اصلاً آن را اشتباه انتخاب کرده‌اید با دیدن کلمات مشابه متوجه شوید و یک شانس دیگر برای اصلاح اشتباهتان داشته باشید و گزینه درست را انتخاب کنید.

قدم سوم: تا این‌ جای کار، شما یک واژه مش (arteriosclerosis) که متناسب با تقسیم‌بندی «چهار میم» شما است پیدا کرده‌اید. شما می‌توانید مشخص کنید که می‌خواهید این واژه در جستجوی شما مورد نظر قرار بگیرد.
برای این‌ کار باید واژه مورد نظرتان را به قسمت جستجو بفرستید. روی قسمت «send to» کلیک کنید، از روی لیست ظاهرشده عنوان «Search Box With AND» را انتخاب کنید. این به نرم‌افزار PubMed می‌گوید که برای جستجوی مقالاتی با واژه مش آرتریواسکلروزیس از اپراتوری استفاده کند که «and» را هم در بر‌می‌گیرد.
با این‌ کار شما برای PubMed مشخص می‌کنید که کلید واژه‌های شما بیش از یک مورد خواهد بود. وقتی که واژه مش را به قسمت جستجو می‌فرستید روی صفحه و در ابتدای جستجو این واژه درج خواهد شد.هرچه واژه مش بیشتری به قسمت جستجو بفرستید، جستجوی شما دقیق‌تر انجام خواهد شد و مقالات نامرتبط بیشتری حدف خواهند شد.
حالا می‌توانید از واژه دیگری که از طبقه تقسیم‌بندی «چهار میم» به دست آورده‌اید استفاده نمایید و سعی کنید با استفاده از نرم‌افزار MeSH از پایگاه داده‌های MeSH واژه‌های مرتبط با شلاتور درمانی (chelation) را پیدا کنید و به روش قبل به قسمت جستجو بفرستید.
در واژه‌نامه MeSH، 3 واژه هم‌خانواده با chelation پیدا شد که واژه «chelation thrapy» واژه خوبی برای جستجو بود. آن را هم به آرتریواسکلروزیس اضافه کنید.

قدم چهارم: حالا که تمام واژه‌های تقسیم‌بندی «چهار میم» را استفاده کرده‌اید، می‌توانید ازPubMed بخواهید که مقالات مورد نظر شما را بر اساس آن نکاتی که به قسمت جستجو فرستاده‌اید برایتان پیدا کند. برای این کار، دکمه search PubMed را در زیر قسمت جستجو فشار دهید. نتیجه مشخص خواهد شد.
حتی بدون ایجاد هیچ محدودیتی 22 مقاله که هم با آرتریواسکلروزیس و هم با شلاتورتراپی مرتبط باشد لیست شده‌اند. حواستان هست که با استفاده از واژه‌نامه MeSH نتایج ما از 81 مقاله به 22 مقاله کاهش پیدا کرد؟ این لیست مقالات را می‌توان با محدود کردن PubMed به جستجوی مقالات در مورد افراد بالای 65 سال و نوع مقاله که همان مطالعه کنترل‌شده تصادفی است، محدود‌تر هم کرد. مقالات نهایی، فقط 3 عدد هستند.
جستجوی اولیه ما با کلمات اصلی و محدودیت‌های PubMed 7 مقاله بود و با استفاده از واژه‌نامه MeSH و همان محدودیت‌ها این تعداد به 3 مقاله کاهش یافت.
پس با استفاده از واژه‌نامه MeSH هم می‌توان مقالات تخصصی‌تری پیدا کرد و هم ساعات زیادی را صرفه‌‌جویی کرد. صرف کردن چند دقیقه زمان برای استفاده از MeSH هنگام جستجو در PubMed، ساعات زیادی را که باید صرف خواندن مقالات اضافی کرد برای ما ذخیره خواهد کرد.

نکات اضافی
دانستن این نکات اضافی به شما کمک خواهد کرد جستجو‌های دقیق‌تری انجام دهید. شما می‌توانید طوری جستجو‌یتان را دستکاری کنید که برای شما به دست آید را تهیه کند که اطلاعاتی در مورد درمان، تشخیص یا پیش‌آگهی بیماری‌ها داشته باشند:

درمان‌ها
همان‌طور که دیدید، استفاده از واژه «مطالعات کنترل‌شده تصادفی» مقالات ما را محدود به آن‌هایی می‌کند که در آن‌ها درمان‌هایی به روش کنترل‌شده تصادفی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

تشخیص
افزودن واژه «Sensitivity [tw]» (که جزء واژه‌نامه MeSH نیست و گذاشتن [tw] به PubMed یاد‌آوری می‌کند که این واژه کلمه‌ای است که در متن مقاله قرار دارد.)به موضوع مورد جستجوی اولیه، مقالاتی را پیدا می‌کند که بیشتر روی تشخیص متمرکز هستند.

پیش‌آگهی
استفاده از محدودیت مطالعه کوهورت «Cohort Studies» در گزینه‌های محدود‌سازی PubMed کمک می‌کند تا مقالاتی جستجو شود که به پیش‌آگهی بیماری‌ها پرداخته‌اند. واژه‌های MeSH ممکن است با کلمات عادی که در واژه‌نامه MeSH وجود ندارند در متن مقاله ترکیب شده باشند.
با استفاده از علامت [tw] و قرار دادن آن در کنار واژه MeSH در قسمت جستجوی PubMed می‌توان مقالات محدود‌تری را پیدا کرد.
در مورد دارو‌ها هم به خاطر داشته باشید که اکثر آن‌ها با نام ژنریکشان در مقالات منظور شده‌اند.

به نوشته: دکتر سیداحسان بیکایی

اطلاعات تماس

  •  آدرس: ایران، گناباد
  • تلفن تماس:(051)57229012
  • ایمیل آدرس: yasser.rivandy59@gmail.com

 

 

همکاران سایت

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…